img005.jpg

Laktatory ręczne

KIEDY NAJROZSĄDNIEJ JEST WYBRAĆ LAKTATOR RĘCZNY?

Jesteś w ciąży, wiesz, że pierwsze 6 miesięcy spędzisz z dzieckiem, głównie w domu, karmiąc je wyłącznie piersią, ale chcesz kupić odciągacz na „wszelki wypadek”.
Przewidujesz, że odciągacz będzie używany okazjonalnie (3-4 razy w tygodniu).

Ważne!

 • Jeśli zdecydujesz się na zakup laktatora ręcznego Medela, to wiedz, że w każdej chwili będziesz mogła go rozbudować lub wypożyczyć do niego szpitalny moduł napędowy Lactina lub Symphony. Wypożyczenie modułu napędowego jest niezwykle przydatne w pierwszych dniach po porodzie,
 • w okresie stabilizowania się laktacji. Możesz wtedy czuć się zmęczona i lepiej tego nie pogłębiać stosowaniem laktatora ręcznego.
 • Gdy po kilku dniach zyskasz pewność, że maleństwo dobrze przybiera na wadze na Twojej piersi, będziesz mogła zwrócić moduł napędowy do wypożyczalni.
 • Możliwość rozbudowy laktatora ręcznego jest istotna, gdy Twój problem laktacyjny nagle wymagać będzie od Ciebie częstszego odciągania przez dłuższy okres czasu. W wielu takich wypadkach stosowanie
 • laktatora ręcznego może być przyczyną obniżenia ilości wytwarzanego przez mamę pokarmu.
mini-lactaset

Mini Lactaset (Base)

Podstawowy odciągacz ręczny z płynną regulacją siły ssania i możliwością rozbudowy. Dokupując dren i uchwyt tłoka rozbudujesz go do wersji Lactaset, która umożliwia korzystanie z profesjonalnego, szpitalnego modułu napędowego Lactina.

lactaset

Lactaset

Wersja laktatora podstawowego w pełni dostosowana do współpracy z profesjonalnym, szpitalnym modułem Lactina.

harmony

Harmony

Najnowszej generacji, 2–fazowy laktator ręczny. Umożliwia odwzorowanie ssania szybkiego i płytkiego, jak również wolnego i głębokiego. Jest najłatwiejszym w obsłudze, składającym się z najmniejszej liczby części składowych laktatorem na rynku. Jednak w sytuacji, gdy Twój problem wymagać będzie od Ciebie częstego i długiego odciągania pokarmu, warto pomyśleć o rozbudowaniu go do wersji elektrycznej poprzez wypożyczenie szpitalnego modułu Lactina i dokupienie kilku części składowych.

PODSUMOWUJĄC:

 • Laktator ręczny może kupić mama, która planuje pozostać z maleństwem 6 miesięcy po porodzie w domu. Nawet, jeśli nie ma ona większych problemów laktacyjnych, to powinna pomyśleć o wypożyczeniu elektrycznego modułu napędowego do swojego ręcznego odciągacza na pierwsze 10 dni po porodzie.
 • Jeśli mama posiadająca laktator ręczny napotka problem laktacyjny, wymagający dłuższego niż miesiąc, częstego odciągania pokarmu powinna pomyśleć o rozbudowie swojego odciągacza do wersji bateryjno sieciowej (wypożyczenie szpitalnego modułu napędowego na tak długo jest oczywiście możliwe, ale kosztować będzie więcej niż osobisty laktator bateryjno sieciowy).

WAŻNE DLA POPRAWNEGO DZIAŁANIA LAKTATORA

Niezwykle istotna dla poprawnego działania laktatora jest dbałość o stan i higienę zaworka i membranki. Ze względu na często powtarzające się sytuacje zagubienia lub uszkodzenia tych części zapasowych, firma Medela postanowiła wprowadzić na rynek bardzo atrakcyjny cenowo zestaw, w skład którego wchodzi zaworek i dwie membranki. Poniżej przypominamy zasady, których przestrzeganie pozwoli długo i bezproblemowo korzystać z laktatorów marki Medela.

Pamiętaj!

 • Po każdym użyciu odciągacza należy rozmontować wszystkie części wykonane z tworzywa (szczególnie należy pamiętać o zdjęciu membranki z zaworka), a następnie dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu, kilkukrotnie wypłukać w bieżącej czystej wodzie, a potem rozłożone wysuszyć.
 • Jeżeli części te nie zostaną dokładnie odtłuszczone, pozostający tłuszcz stanie się pożywką dla bakterii, a powiększająca się z dnia na dzień warstewka brudu spowoduje mniejszą efektywność odciągacza, a nawet całkowicie uniemożliwi korzystanie z niego lub go uszkodzi.
 • Jeżeli w czasie odciągania pokarmu mleko w butelce się pieni oznacza to, że zaworek i/lub membranka są zanieczyszczone lub uszkodzone.
 • Użytkowanie laktatora z zanieczyszczonym lub uszkodzonym zaworkiem i/lub membranką skutkuje obniżeniem efektywności odciągacza i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia.