img001.jpg

Dopasowanie lejka laktatora

Tą część naszego poradnika zacznijmy od truizmu - różne matki, mają różne brodawki. Oceny brodawek najlepiej dokonać jeszcze w okresie ciąży w trakcie domowych wizyt edukacyjnych realizowanych przez położną. Jeśli z jakiegokolwiek powodu zamierzasz nabyć laktator to warto wiedzieć, że odpowiednie dobranie lejka do brodawki ma wpływ na komfort i efektywność odciągania pokarmu. Średnica lejka, który standardowo dostarczany jest w laktatorze wynosi: 24 mm opcjonalnie dostępne są lejki (Personal Fit) o średnicach 21 mm oraz 27, 30 i 36 mm. Źle dobrany lejek może powodować uciskanie kanalików mlecznych, co będzie skutkować małą efektywnością odciągania. Może prowadzić do macerowania się brodawek w trakcie odciągania pokarmu (powstawanie poraniń), w skrajnych wypadkach źle dobrany lejek może zupełnie uniemożliwić odciąganie pokarmu.

Przy prawidłowo dobranym lejku:

  • brodawka porusza się swobodnie, centralnie w tunelu lejka,
  • bardzo niewielka część otoczki brodawki zasysana jest do tunelu lejka lub otoczka nie jest wcale zasysana,
  • podczas ociągania cała pierś porusza się w widoczny, rytmiczny sposób, zgodnie z cyklem pracy laktatora,
  • odciąganie pokarmu jest bezbolesne.
ulotka-miarki

Szablon do mierzenia średnicy brodawki.

Zapytaj w sklepie, gdzie kupiłaś laktator lub zamów w firmie Medela.

Jeżeli kupiłaś jeden z dostępnych na rynku modeli odciągaczy Medela będziesz korzystała z lejka o standardowej średnicy 24 mm. Korzystając z zasad opisanych powyżej sprawdź czy Twoja brodawka prawidłowo układa się w lejku.
Gdy stwierdziłaś, że posiadany przez Ciebie lejek jest za mały lub za duży skorzystaj z przedstawionego poniżej szablonu, który powinien być udostępniony w sklepie, w którym kupiłaś laktator lub u doradcy laktacyjnego, jeżeli korzystasz z jego pomocy.
Aby sprawdzić jaki rozmiar lejka jest dla Ciebie odpowiedni należy przełożyć brodawkę przez otwór w szablonie, delikatnie przytknąć do skóry i wybrać ten rozmiar, przy którym brodawka przechodzi swobodnie, a wokół podstawy brodawki jest jeszcze ok. 2 mm wolnej przestrzeni otoczki.