img004.jpg

Podawanie pokarmu

zestaw-calma

Świadomym matkom, które chcą karmić piersią najwięcej problemów sprawiają sytuacje, w których muszą pozostawić maleństwo pod krótkotrwałą opieką innych osób. Najlepiej byłoby pozostawać cały czas z dzieckiem, jednak wszyscy wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Mamy nadzieję, że od tej pory takie dylematy przestaną spędzać sen z powiek mamom, dla nich bowiem firma Medela po kilku latach badań przygotowała absolutnie wyjątkowy produkt:

Specjalistyczny zestaw do podawania pokarmu Calma

Nie zaburza odruchu ssania, umożliwia dziecku ssanie nieodżywcze (maleństwo chce ssać, ale nie chce otrzymywać pokarmu) a konsekwencji spokojne oddychanie, i sprawia, że pokarm pobierze tylko wtedy, gdy ssać będzie dokładnie tak samo jak pierś. Calma nie pachnie jak pierś, nie ma naturalnego wypływu pokarmu, jednak tak zaawansowanego technologicznie produktu do podawania pokarmu jeszcze nie było. Z Calmą mama może spokojnie karmić piersią rok i dłużej, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w każdym aspekcie życia o jakim zamarzy. Ważne jest jednak, by mama nie zapominała o efektywnym odciąganiu pokarmu w czasie, gdy jej maleństwo karmione jest Calmą. Jeżeli masz już jakieś produkty naszej firmy (butelki, laktatory) możesz dokupić tylko nakładkę. I jeszcze jedna ciekawostka o tym wyjątkowym produkcie – dozownik (coś, co wygląda jak smoczek) nie ma rozmiarów, świetnie służy dzieciom dwumiesięcznym jak i pięciomiesięcznym, podobnie jak pierś mamy (ze względów higienicznych jego wymiana zalecona jest raz na trzy miesiące).

CALMA TEST

Jeśli chcesz sprawdzić czy trzymasz w rękach Calmę, nalej do niej wody, przekręć i naciśnij dwoma palcami na smoczek. Jeśli wypływa z niej strumień lub krople, możesz mieć pewność, że nie jest to Calma.

Dlaczego CALMA TEST jest ważny?

Jeżeli z butelki napełnionej wodą, po przekręceniu i naciśnięciu smoczka wylatuje płyn strumieniem, oznacza to, że dziecko jest w stanie opróżnić ją wyłącznie za pomocą nacisku dziąseł. Dlatego karmienie dziecka taką butelką, szczególnie w pierwszych kilku tygodniach życia, może zaburzyć odruch ssania.

 

Alternatywne metody podawania pokarmu

Stosuje się je szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zalecane są matkom, które chcą swoje maleństwa karmić piersią ale z różnych przyczyn jest to chwilowo niemożliwe. Dobór odpowiedniej metody jest niezwykle istotny i zależy od stanu i umiejętności dziecka. Ogólnie celem tych metod jest takie podanie pokarmu, które nie zaburzy odruchu ssania u dziecka, z drugiej strony swoją pewną uciążliwością metody mają skłonić matkę do jak najszybszego powrotu do karmienia bezpośredniego piersią. Dla matek istotne jest efektywne i regularne odciąganie pokarmu profesjonalnym laktatorem w celu utrzymania laktacji na odpowiednio wysokim poziomie i dostarczanie pokarmu zgodnie z zapotrzebowaniem dziecka. Decyzja dokarmienia zwykłym smoczkiem jest szczególnie w pierwszych 8 tygodniach życia dziecka niebezpieczna dla karmienia piersią. Zdarza się, że nawet po kilkukrotnym kontakcie ze zwykłą butelką dzieci odmawiają ssania piersi.

kubeczek

Kubeczek

Karmienie z wykorzystaniem kubeczka to metoda, która wymaga odrobiny treningu pod okiem konsultantki laktacyjnej lub dobrze przygotowanej położnej. Dziecko przy karmieniu musi być trzymane w pozycji pół-pionowej. Kubeczek należy delikatnie przytknąć do dolnej wargi i przechylić tak by pokarm w nim się znajdujący jej dotknął. Mleka nie wlewamy do ust dziecka, pozwalamy by maleństwo chłeptało pokarm języczkiem. Nawet noworodki świetnie sobie z tym radzą. Metoda ta zalecana jest szczególnie dzieciom z zaburzonym odruchem ssania lub innymi problemami ze ssaniem. Najlepiej stosować pod okiem doradcy laktacyjnego.

sns

SNS

Dzięki temu wyjątkowemu produktowi możemy dokarmić maleństwo w trakcie karmienia piersią, jak również w wyjątkowych wypadkach zastosować technikę karmienia po palcu. Zalecenie zastosowania systemu SNS to wszystkie przypadki mam, mających niedobory pokarmu (np. w trakcie stabilizowania laktacji - pierwsze 8 tygodni życia dziecka), których dzieci potrafią prawidłowo ssać pierś. Jeżeli maleństwo jest dokarmiane w trakcie ssania piersi, nie zniechęca się i ssie aktywnie, co z kolei działa bardzo stymulująco na wytwarzanie pokarmu. SNS można również z powodzeniem wykorzystać do karmienia niemowląt o słabym odruchu ssania i braku umiejętności wytwarzania dostatecznego podciśnienia. W tym przypadku dostarczymy im odpowiednią ilość pokarmu, którego nie są w stanie samodzielnie pobrać z piersi, a jednocześnie maluchy ćwiczą poprawny mechanizm ssania. Najlepiej stosować pod okiem doradcy laktacyjnego.

zestaw-smoczka

Zestaw smoczka (SpecialNeeds)

Występuje w dwóch wersjach rozmiarowych, handlowa (dłuższy smoczek) przeznaczona dla dzieci donoszonych i na specjalne zamówienie (krótszy smoczek) wersja przeznaczona dla wcześniaków. Ze względu na swą budowę zestaw smoczka jest bezpieczny dla karmienia piersią, jednak zalecany dla przypadków, w których dzieci mają problemy ze ssaniem. Umożliwia dozowanie pokarmu osobie karmiącej, dzięki czemu można karmić nawet dziecko, które w ogóle nie jest w stanie zassać (rozszczep wargi lub podniebienia). Dodatkowo osoba karmiąca ma możliwość regulacji intensywności wypływającego pokarmu. Najlepiej stosować pod okiem doradcy laktacyjnego.

zestaw-łyżeczki

Zestaw łyżeczki

Metoda przeznaczona do karmienia niemowląt, pozostających pod krótkotrwałą opieką osób trzecich. Specjalna butelka, zakończona silikonową, „łyżeczką”, która napełnia się po naciśnięciu ręką. Dzięki karmieniu tą techniką nie zostaje zaburzony odruch ssania i mama bez przeszkód może po powrocie do domu karmić dziecko piersią.