img005.jpg

Ochrona i pielęgnacja piersi

Droga Mamo, karmienie piersią nie boli.

Pamiętaj, że największą wartość dla Ciebie i dla Twojego dziecka ma karmienie piersią, które nie jest uciążliwe. Dlatego, jeżeli podczas karmienia czujesz ból lub dyskomfort, bezwzględnie i pilnie skorzystaj z pomocy doradcy laktacyjnego, żeby jak najszybciej znaleźć przyczynę tej sytuacji i usunąć wszystko to, co sprawia, że karmienie odbierasz jako przykre.
Mimo tego, że współczesne mamy wiedzą już bardzo dużo, to na temat tego jak powinny wyglądać piersi kobiety karmiącej, ciągle jeszcze krąży wiele mitów. Spróbujemy je rozwiać:

  • Piersi nie muszą mieć idealnego kształtu i wielkości.
  • Każda pierś ma zdolność wytwarzania mleka, którego ilość i jakość bynajmniej nie zależy od ich wyglądu zewnętrznego.
  • Mleko jest produkowane w tkance gruczołowej, a nie w tkance tłuszczowej, której większa lub mniejsza ilość wpływa na wielkość piersi. (tylko jedna kobieta na kilka tysięcy nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości pokarmu).
  • Matki ze wszystkimi rodzajami brodawek (małe, płaskie, duże i wystające, a nawet wciągnięte) mają zdolność wykarmienia dziecka. Czasem wymaga to jedynie więcej pracy i przygotowań.

Zdarza się, że z różnych przyczyn, mama karmi tylko jedną piersią. W takich wypadkach pierś ta wytworzy ilość pokarmu wystarczającą do absolutnie poprawnego rozwoju dziecka. Jednak fakt jednostronnego układania maleństwa do karmienia (ograniczone naturalne bodźcowanie) może skutkować pewnymi negatywnymi konsekwencjami, dlatego warto postarać się o konsultację z rehabilitantem i ewentualnie dodatkowe ćwiczenia dla dziecka.

Co robić gdy bolą brodawki? Jak już pisaliśmy bolesne brodawki to najczęściej skutek niepoprawnego przystawiania dziecka do piersi lub problemów dziecka ze ssaniem. To światło ostrzegawcze informujące, że niezbędna jest wizyta doradcy laktacyjnego.

purelan

PureLan

Jeśli brodawki są poranione naturalnym lekarstwem jest mleko matki, które ma właściwości gojące i natłuszczające. Po karmieniu smarujemy bolącą brodawkę kilkoma kroplami mleka i pozwalamy mu wyschnąć. Innym naturalnym preparatem, jest krem PureLan firmy Medela, który wyraźnie przyspiesza gojenie zmacerowanych, popękanych brodawek. W 100% składa się z czystej lanoliny (tłuszczu owczego). Jest bardzo wydajny, ma silne właściwości nawilżające i natłuszczające. Nie wymaga zmywania przed następnym karmieniem. Występuje w dwóch wersjach handlowych 7g i 37g.

oslona_ochronna

Wkładki ochronne

Jeśli chcesz używać kremu PureLan dobrze byłoby, żeby mógł on goić Twoje bolące brodawki a nie wsiąkać w bieliznę, którą nosisz. Dlatego warto nabyć specjalne osłony, które separują brodawkę od bielizny, świetnie ją wentylują przyspieszając proces gojenia, a dodatkowo zbierają wyciekający pokarm.

pslona_formujaca

Wkładki formujące

U kobiety w ciąży, tkanki otaczające brodawkę w naturalny sposób zwiększają swoją elastyczność, dlatego stosunkowo łatwo jest skorygować niedociągnięcia w wyglądzie brodawki. Jeżeli uznasz, że Twoje brodawki są płaskie lub wklęsłe skonsultuj to z doradcą laktacyjnym, być może otrzymasz odpowiednie ćwiczenia „wyciągające” brodawkę. Możesz również skorzystać z wkładek formujących, oferowanych przez firmę Medela. Nosi się je pod biustonoszem, tak aby wewnętrzny, miękki, silikonowy krążek przylegający do piersi naciskał delikatnie na otoczkę wokół brodawki. Gdy brodawka stanie się odrobinę łatwiejsza do uchwycenia dla Twojego dziecka pamiętaj o jak najczęstszym przystawianiu go do piersi. Prawidłowe ssanie najlepiej uformuje nawet najtrudniejszą brodawkę.

wkladki_wielorazowe

Wkładki wielorazowe

Specjalnie ukształtowane, wielorazowe wkładki laktacyjne, które bez względu na wielkość piersi układają się w sposób naturalny nie tworząc uwierających zagięć. Skutecznie wchłaniają wyciekające mleko, chroniąc ubranie przez pewien czas (czas ten jest różny dla różnych kobiet i zależy od ilości wyciekającego pokarmu). Dobrze przepuszczają powietrze, nadają się do prania w pralce.

wkladki_jednorazowe

Wkładki jednorazowe

Jednorazowe wkładki laktacyjne Super nowoczesne, jednorazowe wkładki laktacyjne używane w celu ochrony przed niekontrolowanym wyciekiem pokarmu. Wyposażone w chłonny wkład żelujący w 100% zabezpieczają bieliznę, zapewniają wygodę i komfort noszenia. Pakowane pojedynczo w torebki dla wygody przed i po użyciu.

nakladki_contact

Nakładki silikonowe Contact

Występujące w trzech rozmiarach ultra cienkie nakładki silikonowe. Są idealnym rozwiązaniem w przypadkach trudnych do uchwycenia przez dziecko brodawek. Przy brodawkach bolesnych stosuje się je tylko po wyraźnym zaleceniu przez konsultantkę laktacyjną. Ważne jest ich odpowiednie dopasowanie i dodatkowe pobudzanie laktacji poprzez odciąganie pokarmu w trakcie ich stosowania (co najmniej jedna sesja 10 minutowa na każda pierś na dobę.

Nakładki Contact występują w trzech rozmiarach: S - 16 mm, M - 20 mm, L - 24 mm